Dana 25.06.2026. godine, vršilac dužnosti ministra Ministarstva regionalnog razvoja, Rasim Demiri, i vršilac dužnosti ministra Ministarstva administracije lokalne samouprave, Elbert Krasniqi, potpisali su inicijativu za osnivanje Centara za regionalni razvoj u sedam razvojnih regiona Kosovo. Ova inicijativa ima za cilj jačanje uravnoteženog regionalnog razvoja, povećanje međuopštinske saradnje i unapređenje efikasnosti javnih investicija na nivou cele zemlje.
Centri za regionalni razvoj služiće kao mehanizmi za koordinaciju razvojnih politika, identifikaciju regionalnih prioriteta i promociju investicija koje direktno utiču na poboljšanje kvaliteta života građana. Njihov cilj je stvaranje povoljnijeg okruženja za ekonomski razvoj, povećanje efikasnosti javnih investicija i iskorišćavanje razvojnih potencijala kroz međuinstitucionalnu saradnju.
Ova inicijativa predstavlja važan korak ka održivom regionalnom razvoju, omogućavajući bolju koordinaciju između opština i centralnih institucija u funkciji povećanja blagostanja građana i socio-ekonomskog razvoja regiona Kosovo.